Auto zastępcze

Podstawa prawna

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała towarzystwa sprzedające ubezpieczenia OC o nowych obowiązujących zasadach, według których każdy kierowca ma prawo skorzystać z samochodu zastępczego przez cały okres naprawy dotychczasowego pojazdu, a ubezpieczyciel ma obowiązek zwrócić koszty tego wynajmu. Poza tym towarzystwa mają obowiązek uznawać prawa do użytkowania auta zastępczego wszystkim poszkodowanym zarówno firmom jak i osobom prywatnym, których szkody naprawiane będą z OC sprawcy.

Zgodnie z art. 361 § 2 k.c. naprawienie szkody obejmuje - w granicach normalnego związku przyczynowego - straty, które poszkodowany poniósł oraz korzyści, które mógłby osiągnąć gdyby mu szkody nie wyrządzono. 

Polskie prawo nie określa maksymalnej stawki, do której możemy wynajmować pojazdy zastępcze, ani też nie nakazuje korzystania z usług konkretnej wypożyczalni aut. Natomiast istotne jest, aby pojazd zastępczy był pojazdem tej samej klasy co pojazd używany przed szkodą. 

Wyznacznikiem okresu najmu jest rzeczywisty czas niezdolności do użytkowania pojazdu uszkodzonego poddanego naprawie. W sytuacji gdy samochód został uszkodzony całkowicie i nie można go naprawić, towarzystwo ubezpieczeniowe zwraca koszty za samochód zastępczy od momentu wypadku do chwili wypłaty odszkodowania. Pokrycie kosztów stanowi obowiązek firm ubezpieczeniowych, a prawo jest po stronie poszkodowanego.

Obecne uwarunkowania rynkowe niejako narzucają konieczność codziennego korzystania z samochodu jako środka komunikacji, która wynika z tytułu wykonywanej pracy, miejsca zamieszkania, czy racjonalnego gospodarowania czasem. Decyzja o skorzystaniu z auta zastępczego powinna być przemyślana i potwierdzona argumentami o systematycznej potrzebie korzystania z pojazdu.

Nie w każdym przypadku uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu, najem samochodu zastępczego musi być uzasadniony. Stąd niezbędne jest wykazanie, że w czasie naprawy uszkodzonego auta, brak pojazdu zastępczego powoduje znaczące problemy w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu obowiązków, szczególnie zawodowych.